Det sidste bid fra hajerne?

Aalborg DH kæmper en overlevelseskamp på to fronter, og aftenens kamp kan være klubbens sidste.

Aalborg DH er sendt til tælling på grund af dårlig økonomi. Foto: Martin Damgård.

Aalborg DH er sendt til tælling på grund af dårlig økonomi. Foto: Martin Damgård.

Den seneste tid har der ikke været meget fokus på harpiks og håndbold i Aalborg DH. Klubbens økonomiske morads fylder så meget, at det nærmest er blevet glemt, at damerne onsdag aften tager hul på det kvalifikationsspil, som kan afgøre, om Aalborg DH også er at finde i ligaen til næste sæson. Og dog, for hvis klubben går konkurs i slutningen af ugen, hvor lønningerne skal udbetales, så er resultatet af onsdagens udebanekamp mod upåagtede Ringkøbing Håndbold fuldstændig ligegyldigt. - Jeg har ikke rigtig kunnet mærke den store forskel hos spillerne, men vi er selvfølgelig klar over, at vi alle sammen er blevet sat i en situation, som vi ikke ønsker at være i, men vi kan ikke rigtig gøre noget ved det, siger Aalborg DH’s cheftræner Allan Heine. Uro om eksistensgrundlaget Aalborg DH’s trænerstab forsøger at holde fokus på de opgaver, der venter på banen, men det er svært at se bort fra, at aftenens kamp kan blive hajernes sidste. - Det er klart, at det skaber uro. Det kan man jo sige sig selv. For nogen kan det jo være et eksistensgrundlag, der bliver revet væk, forklarer Allan Heine. Træneren understreger samtidig, at han tror på klubbens overlevelseschancer og fremtid.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.