Det skal de 100.000 bruges til
B75 vandt onsdag Den NORDJYSKE Idrætspris 2013, og der er lagt en plan for, hvordan pengene skal bruges
AALBORG: Bordtennisklubben B75 fra Hirtshals blev onsdag hædret med Den NORDJYSKE Idrætspris 2013, der blev uddelt i Gigantium. Med prisen følger en kontant gevinst på 100.000 kroner, og det bliver tilsyneladende ikke et problem at bruge den store sum penge.
- Det er ufatteligt mange penge for en klub som vores. Det gør jo lige pludselig, at vi har råd til at få en ekstra træner, så nu skal vi ind og se nærmere på de muligheder, der ligger i det, for vi havde jo ikke turdet drømme om det før, forklarer Simon Rokkjær, der er formand i B75.
Spillerne i B75 kan altså se frem til endnu mere kvalificeret træning i den kommende sæson, men inden da vil prisen blive fejret internt.
- I morgen (torsdag, red.) holder vi afslutning, så det bliver en rigtig hyggelig aften. I næste uge holder vi nok en pizzaaften for vores ungdomsafdeling, så det skal nok blive spændende, siger Simon Rokkjær.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.