Direktør stopper i AaB

Poul Sørensen er fortid i klubben.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

I forbindelse med onsdagens nedjustering af AaB's forventninger til økonomien og besparelser på deres college og Ishockey kom klubbens administrerende direktør med en overraskende udmelding. Seneste til sommer fratræder han sin stilling i klubben. - AaB er i dag en væsentlig forandret virksomhed i forhold til ved min tiltrædelse i efteråret 2008, og tidspunktet er derfor passende til dette skifte. Jeg ønsker ganske enkelt at prøve nye udfordringer, siger Poul Sørensen i en pressemeddelelse. Færre TV-indtægter AaBs bestyrelse vil nu gå i gang med at finde en ny administrerende direktør, oplyser klubben. Som en af årsagerne til nedjustriengen af klubbens økonomi nævnes blandt andet færre TV-indtægter på grund af lavere placering i Superligaen og færre tilskuerindtægter i både fodbold og ishockey i 4. kvartal 2011 end forventet.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden