Fodbold

Due snakker med andre klubber

Anders Due afviser ikke at forlade AaB i løbet af januar

Når Anders Due har været på banen i denne sæson, har det oftest været som indskifter. Selv er han ikke bleg for at erkende, at han konkurrerer med to spillere (Kasper Kusk og Nicolaj Thomsen), der er bedre end ham. Arkivfoto: Grete Dahl
Når Anders Due har været på banen i denne sæson, har det oftest været som indskifter. Selv er han ikke bleg for at erkende, at han konkurrerer med to spillere (Kasper Kusk og Nicolaj Thomsen), der er bedre end ham. Arkivfoto: Grete Dahl Foto Grete Dahl

AALBORG: Når næste sæson starter er Anders Due en færdig mand i AaB. Det står efterhånden rimelig klart.

Selvom en forlængelse af den kontrakt, der udløber til sommer, ikke er helt udelukket endnu, så giver han det heller ikke selv mange chancer.

- Den sammensætning AaB gerne vil have, det er, at de rutinerede kræfter gerne skal spille, og det gør jeg ikke lige nu, fordi der er to spillere, der er bedre end mig. Så jeg tror ikke sandsynligheden er så stor, siger Anders Due.

Går begge veje

Sportschef Allan Gaarde meddelte ham allerede i november, at der ikke lå noget kontrakttilbud til ham.

- Det er klart, at jeg selvfølgelig heller ikke er interesseret i at blive mange år i AaB, hvis jeg ikke skal spille ret meget. Så det er selvfølgelig begge veje, men i første omgang var det AaB, der gjorde det klart, at de ikke ville bruge den option, der var, og forlænge, siger Anders Due, der erkender, at han snakker med andre klubber.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden