Dunhammerkunst

En uges kunstudstilling åbner i Vildmosen på lørdag.

LILLE VILDMOSE: Der er travlhed på Vildmosegaard. Om få dage er der fernisering på kunstnersammenslutningen Dunhammerens fjerde sommerudstilling. Udstillingen i år bliver den største til dato, idet totredjedele af foreningens medlemmer deltager, sammen med 10 gæstekunstnere, så der bliver fyldt godt op i de store lokaler på Vildmosegaard. Kunstnersammenslutningen blev etableret i 1987 af en gruppe amatørkunstnere fra Sejlflod kommune. Gennem årene har der været en jævn udskiftning af medlemmer, nogle har stoppet deres kunstneriske udfoldelser, andre er blevet mere eller mindre professionelle og foretrækker at køre deres eget løb, men en lille fast gruppe holder stadig ved. For et par år siden vedtog man at udvide foreningens område, så kunstnere fra de omliggende kommuner også kunne optages. Medlemstallet har gennem årene svinget mellem 20 og 30, men er for tiden oppe på 34 medlemmer, hvoraf de 22 udstiller i år. Udstillingen i år viser et bredt udsnit af kunstarter. Der er 16 malere, alle vidt forskellige i deres udtryksmåde; blandt andet er Evnike Q. Elmlunds grønlandsmalerier noget helt unikt. Rigtig mange af de malende medlemmer har gennem årene ændret stil og formsprog og har udviklet sig i andre retninger. Det har været interessant at følge de forskellige forandringer. Medlemmerne må ikke udstille noget, der har været udstillet på Vildmosegaard før, derfor bliver de måske også indirekte tvunget til at lave noget nyt. Mange af de besøgende kommer jo igen år efter år, så alene derfor er der et krav om fornyelse i produktionen. Der vises også et bredt sortiment af smykker i sølv, porcelæn og rav. Der er glaskunst, kollager, raku og vævning. John Bredahl fra Randers kommer med stenskulpturer, og Lene Gjandrup fra Århus med skulpturer i gips. I garagen er der arbejdende trædrejere i hele udstillingsperioden. Og hvis vejret arter sig er der muligheder for afslapning i den store park, hvor der er servering på terrassen. De tidligere år har mange af de besøgende lavet en heldagsudflugt ud af det, og i år er der sendt indbydelser ud til egnens personale- og kunstforeninger med tilbud om at holde åbent om aftenen, så man eventuelt kan slutte en udflugt af på Vildmosegaard. Det første år var der omkring 900 besøgende i udstillingsugen, og der har været et stigende antal besøgende for hvert år til omkring 1500 sidste år. Som noget nyt er der på årets udstilling udlodning af kunstværker, der er skænket af nogle af de udstillende kunstnere. De besøgende skriver deres navn på en seddel, og ved udstillingens slut trækkes der lod om værkerne. På den måde får man også et tal på, hvor mange besøgende der har været. Gennem de seneste mange måneder har man arbejdet med arrangementet, og med tidligere år i erindring kan bestyrelsen for Dunhammeren se frem til en travl uge. Udstillingen åbner med fernisering lørdag 5. juli klokken 13. Derefter er der åbent hver dag klokken 10-17, indtil udstillingen lukker søndagen efter.