Dykkerklubben bliver 25 år

Fødselsdagen markeres med både fest og udstilling

SKAGEN:På lørdag fejer Skagen Sportsdykkerklub, Skawdyk, sin 25 års fødselsdag, og ud over at der selvfølgelig hele dagen, aftenen og natten holdes fest for medlemmerne, bliver der også noget at se på i gadebilledet. - Der vil fra kl. 10 til 13 lørdag være opstillet en dykkertank og forskelligt dykkerudstyr på Viggo Hansens Plads i Skagen, og hvis ellers vejrguderne er med os, vil vi også lave en udstilling samme sted med nogle af de effekter, som vi i tidens løb har hentet op fra forskellige vrag på havets bund, fortæller formanden for den lokale dykkerklub, Jørgen Ole Petersen. Blandt de udstillede ting vil der for eksempel være nogle gamle tintallerkner fra det cirka 300 år gamle skibsvrag "Spes", som ligger sydvest for Højen på cirka otte meters dybde. De udstillede ting befinder sig normalt på Bangsbo Museet i Frederikshavn, et museum som dykkerklubben i Skagen har haft et godt samarbejde med gennem mange år. Der vil også, hvis vejret tillader det, være nogle plancher fra samme museum, der fortæller om vragfund ved Skagen, ligesom der selvfølgelig også vil være nogle lokale dykkere på pladsen, klar til at fortælle om dykningens lyksaligheder. - Vi vil gerne i forbindelse med vores 25 års jubilæum markere os ud ad til og fortælle, at vi trods alderen lever i bedste velgående. Og det mangler altså ikke på gode oplevelser fra det kvarte århundrede, hvor klubben har eksisteret, konstaterer Jørgen Ole Petersen. Det ville selvfølgelig heller ikke gøre noget, hvis der skulle være nogle lokale, som fik lyst til at melde sig ind i klubben i den anledning. Netop nu har Skawdyk cirka 150 medlemmer. Dykkerklubben har nemlig også mærket faldet i indbyggertallet i de seneste år, eller hvad der nu er årsagen til færre medlemmer. For tre - fire år siden havde klubben cirka 190 medlemmer, hvad der er det hidtil højeste antal i klubbens historie. Bortset fra aktiviteterne på Viggo Hansens Plads fejres jubilæet i klubhuset på Chr. D. X's Vej 39. Her bliver der fra 11.00 til 12.30 holdt jubilæumsfest for juniormedlemmer med tilhørende familie. Fra kl. 13 til 16 er der jubilæumsreception samme sted, og fra kl. 19 og måske lige til den lyse morgen er der så dømt fest for klubmedlemmerne. I forbindelse med jubilæet er der også planer om speciel hæder til et medlem, som har været med lige fra foreningens start. - Dansk Sportdykker Forbund har indstiftet en æresnål til den slags lejligheder, og nålen vil blive overrakt under festen til Henning B. Pedersen, der ved samme lejlighed vil blive udnævnt til æresmedlem af Skawdyk efter 25 års trofast medlemsskab af klubben, fortæller formanden.

Forsiden