Efterskolen er optimistisk

Farsø Efterskole har aldrig haft så mange gæster før

STISTRUP:Skønt efteråret forlængst har fået tag i os, blomstrer optimismen på Farsø Efterskole i fuldt flor. Det kunne flere hundrede gæster i weekenden konstatere, da man lige som en række andre efterskoler landet over holdt åbent hus. Farsø Efterskole kunne nemlig byde de mange gæster på en række helt nye fasciliteter: En ny elevfløj med fire klasseværelser og et nyt bibliotek, to nye lærerboliger, plus en elevbolig med plads til otte elever. Og sammen med en næsten fuldt tegnet elevbog for det næste skoleår, og en række gæster så langt som fra Århus-kanten, lægger forstander Lone Primdahl ikke skjul på, at hun tror på skolens fremtid. - Der er i år åbnet fire nye efterskoler for ordblinde lige som vores. Og alligevel kunne vi konstatere, at vi aldrig har fået så mange besøgende ved vores åbent hus, som vi har haft andre år. Der plejer at komme flest fra vores primære område, som er Nordjyllands og Viborg amter. Men i år har der været rigtig mange fra Århus og Århus-kanten. Det var ellers lidt spændende for os, siger Lone Primdahl. Når Farsø Efterskole har bygget til, så skolen i dag har plads til 66 elever, skyldes det ikke kun at der var behov for nye faciliteter, men også, at efterskolerne rammes af de besparelser, som regeringen gennemfører for at holde skatterne i ro. - Vi vil fortsat være en lille efterskole. Det er vigtig for vores elever, som et ordblinde, at det er et lille miljø, de kommer til. Og når vi overhovedet har bygget til, så vi kan være flere elever, så er det for at komme ud over stramningerne, uden at skulle skære ned, forklarer Lone Primdahl. At der så også har været råd til at opføre et nyt bibliotek og nye lærerboliger, styrker kun forstanderens optimisme. - Selv om vi bestemt har følt, at det har fungeret godt med vores elever, så føler vi selv, at det har været lidt pinligt, at vi indtil nu ikke har haft et bibliotek. Da eleverne er ordblinde, lægger vi meget vægt på, at de hele tiden har gang i en ny bog. Og det har de så fået bedre muligheder for nu. Nu kan de både finde sig en god bog, og samtidig sætte sig at læse i den i biblioteket, pointerer Lone Primdahl.