Gymnasiale uddannelser

Eftertænksomme elever på Frederikshavn Gymnasium

Onsdag morgen var eleverne atter samlet for at få ”talt ud” om øksesag

En 18-årig elev på Frederikshavn Gymnasium er blevet bortvist efter en voldsom episode fredag aften.
En 18-årig elev på Frederikshavn Gymnasium er blevet bortvist efter en voldsom episode fredag aften.

FREDERIKSHAVN: Fredag aften gik en ung mand amok med en økse i forbindelse med en fest på Frederikshavn Gymnasium.

Den 18-årige - der går i 3. g - blev smidt ud fra festen, og derefter gik han hjem og hentede en økse.

Ved et held kom ingen til skade, selv om den unge mand svingede om sig med øksen. Og nu har episoden så fået konsekvenser.

- Eleven er blevet bortvist. Men han får lov til at gå op til eksamen, oplyser rektor Inge Carlé, der samtidig kan fortælle, at eleverne er meget påvirkede af den barske episode.

Mandag morgen fik eleverne en orientering om episoden, og onsdag morgen var der atter samling på gymnasiet.

- Eleverne er alvorlige og eftertænksomme, og vi holder selvfølgelig øje med, hvordan de reagerer på det her, siger Inge Carlé. Sikkerhedsprocedurerne i forbindelse med fester på gymnasiet skal nu tjekkes efter.

Den 18-årige er sigtet for forsøg på kvalificeret vold og våbenbesiddelse.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden