Eks-landsholdsduo skal træne Aalborg

Nikolaj Jacobsen og Morten Bjerre overtager trænergerningen i Aalborg Håndbold fra og med næste sæson.

En stolt direktør hos Aalborg Haandbold, Jan Larsen (i midten), kunne mandag eftermiddag præsentere klubbens nye trænerduo. Cheftræner Nicolaj Jacobsen (th) og assistenttræner Morten Bjerre (tv). Foto: Torben Hansen

En stolt direktør hos Aalborg Haandbold, Jan Larsen (i midten), kunne mandag eftermiddag præsentere klubbens nye trænerduo. Cheftræner Nicolaj Jacobsen (th) og assistenttræner Morten Bjerre (tv). Foto: Torben Hansen

Nyheden var sluppet ud på forhånd, så det var ingen stor overraskelse, da Aalborg Håndbold mandag eftermiddag præsenterede klubbens kommende trænerkonstellation. Som ventet bliver den tidligere landsholdsfløj og nuværende assistenttræner i Bjerringbro-Silkeborg, Nikolaj Jacobsen, ny cheftræner, mens posten som assistent besættes af den tidligere landsholdsback Morten Bjerre. Sidstnævnte har senest været assistent i Skjern. Hedin stopper til sommer Duoen har en fælles fortid både på det danske landshold, samt i klubberne THW Kiel og Viborg HK. De har begge skrevet under på en tre-årig aftale med Aalborg Håndbold. Aalborg Håndbolds nuværende træner Robert Hedin stopper efter denne sæson, da han også er norsk landstræner, og det norske håndboldforbund vil ikke længere tillade ham at dobbeltjobbe.