Eksperimenterende kvindekunst

Danmark 11. januar 2005 05:00

BØGER "Den Danske Radeerforenings årsgave, 2004" Den Danske Radeer Forening er en mulighed for at følge med i den billedkunstneriske begrebsdannelse, der sker i dag. Et medlemskab koster 325 kroner om året, og for de penge får man udover to små foldere med tekster om samtidskunst på papir, en medlemsgave og et kunstværk på papir. Helt fra foreningens start, for 150 år siden, har man sat en ære i både at formidle klassisk grafik og igennem eksperimenterende formidling at afsøge nye muligheder. Et gammelt eksempel er J.F. Willumsens radering "Ægteskab", der blev udgivet i foreningen i 1886. Et kunstværk der heller ikke i dag, og bestemt ikke i samtiden, blev opfattet som nogen dekorativ fornøjelse. I den sidste generation har en lang række meget kvalificerede bestyrelser søgt at leve op til forgængernes meritter og formidlet eksperimenterende samtidskunst af høj kvalitet. Ser man på de sidste 25 års udgivelser, møder man for eksempel originale arbejder af Lawrence Wiener, Joseph Beuys, Ilja Kapakov, Martin Kippenberger, Albert Ohlen, og en stjernerække af danske kunstnere som for eksempel Per Kirkeby, Albert Mertz og Wilhelm Freddie. Årets udgivelse er et stentryk i 4 farver af den østrigste billedkunstner Elke Krystufek. Elke Krystufek er 34 år og er en af vor tids vigtigste og mest eksponerede unge kvindelige kunstnere. Et centralt spørgsmål i Krystufeks værk, er at undersøge sig selv i forhold til vor tids kvinderoller. Hendes kunst kan ses som et stort udklædningsnummer hvor Krystufek afprøver kvinderollens gestik i mange forskellige sammenhænge. Hun fastholder ikke sig selv i en bestemt udtryksform. For Krystufek er de gamle billedkunstneriske medier ikke et tilstrækkeligt udtryk for den moderne kvinde. I stedet bevæger hun sig frit i mange skiftende medier. Som for eksempel video, foto, performance og i denne sammenhæng selvfølgelig traditionelt maleri, og grafik. Årets udgivelse i Den Danske Radeer Forening er et diskuterende feministisk kunstværk af stor lødighed til meget små penge. Gorm Spaabækkultur@nordjyske.dk Den Danske Radeerforening. Årets medlemsgave: Et farvelitografi af den østrigste kvindelige billedkunstner Elke Krystufek: "The adminstration of Quran Mytology". Indmeldelse hos foreningens kasserer, Claes Christensen, Aarhusgade 32, 4.th.,2100 København Ø.

Her ville vi gerne vise dig forslag til flere artikler, men pga. din Adblocker kan vi ikke gøre det!

Her ville vi gerne vise dig forslag til artikler fra vores magasiner, men pga. din Adblocker kan vi ikke gøre det!

Seneste nyheder

Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...