En anderledes sæson for Ravnshøj Idrætsforening

RAVNSHØJ:- På mange måder blev sæsonen 2004 en anderledes sæson for Ravnshøj Idrætsforening. Sådan indledte formanden, Kristian Thomsen sin tale på den netop afholdte generalforsamling. Året vil blive husket for især to markante begivenheder. Klubbens 25 års jubilæum og 1. holdets oprykning til serie 4 - for første gang i klubbens historie. Jubilæet blev fejret med tre store arrangementer. Det første for børnene. Hallen blev omdannet et kæmpe lejeland med oppustelige forlystelser i alle afskygninger. Mere end 300 børn mødte op - hvem skulle tro, at der var så mange børn og unge i vores lille område. Reception og stor gallafest var de næste succesrige arrangementer. I forbindelse med jubilæet var indstiftet en ny hæder, nemlig RIF-nålen for 10 års lederarbejde. Ikke færre end 14 RIF"ere fik tildelt nålen. En særlig begivenhed fandt sted, da DBU mødte op for at hylde Gerner Jensen med DBUs sølvnål. En flot og velfortjent hædersbevisning for 25 års lederskab. Historie blev der skrevet, da RIF for første gang rykkede op i serie 4. Holdet var på toppen gennem hele sæsonen. Men spændingen stop alligevel på lige til det sidste kampfløjt. Blandt de yngste er der stor søgning klubben. Mikroputterne havde 4 hold med i Jerup turneringen. Nu bør det ikke være resultaterne der alene tæller. Alligevel vandt de både guld og bronze i 1. division - det er flot. Miniputterne træner og spille samme med Kvissel IF. Der er rigtig mange både piger og drenge. Old boys klarer sig også fint. "Desværre" rykkede Ove Birkbaks tropper op. Det var lige en mundfuld for stor. Det hele er dog ikke fodbold. Klubben har mange ungdomsspillere og motionister i badminton. Kristian Thomsen sluttede sin beretning af med en tak til bestyrelsen og de mange som er involveret i klubbens arbejde. Nyvalgte til bestyrelsen blev Jørgen Sørensen og Jørgen Jensen. Suppleanter Jesper Larsen og Leif Mortensen.