- En beleven ung mand

Aars FC er man rystet over udvisningen af Mupier, der har spillet i klubben

I fodboldklubben Aars FC er man rystet over, at klubbens vellidte spiller, Mira Mupier, er blevet udvist af landet. - Vi begræder, at han ikke har fået lov at bliver her i landet - det er ikke en retfærdig afgørelse, fastslår sportschef Poul Erik Kristensen, der hjalp Mupier med at kontakte Udlændingeservice, da hans arbejdstilladelse udløb i foråret Mupier kom til Aars FC, efter at han havde pådraget sig en alvorlig skade i Blokhus FC, hvor han spillede et par år som professionel. To job på hånden I fodboldklubben i Himmerland var man så glade for den unge mand, at Poul Erik Kristensen via klubbens sponsorer havde to job på hånden til Mupier, når hans opholdstilladelse var blevet forlænget. Sportschefen er rystet over, at det nu i stedet er endt med et afslag og udvisning af landet. - I styrelsen fik vi besked om, at det nærmest var en formalitet, når han var gift, havde barn her og hans kone var tilknyttet arbejdsmarkedet, fortæller Poul Erik Kristensen. Gevinst for klubben Formand for Aars FC, Steen Bartholomæussen, beskriver, hvordan Mira Mupier har været en stor gevinst for klubben og er "en fantastisk rar og beleven ung mand". - Det er dybt uretfærdigt, hvis man tolker reglerne uden at se på omstændighederne i den konkrete sag, hvor der er tale om en ung mand, der ikke ligger nogen til last og har en lille familie, der kan klare sig uden hjælp fra det offentlige.