En blomst med mange kulører

EMNER 4. september 2002 08:00

SKALBORG: Den fåes i stort set alle kulører og i et utal af forskellige størrelser, fuchsiaen. Lørdag og søndag er den hovedperson, når Aalborg og Omegns Fuchsia Venner udstiller et sted mellem 300 og 400 blomster hos Thomsens Planteskole i Skalborg, overfor Bilka. Det lyder af mange, men der er lang vej, hvis alverdens forskellige fuchsia-blomster skulle vises frem. Der er et sted mellem 10.000 og 15.000 forskellige arter. Det er medlemmer af Aalborg og Omegns Fuchsia Venner, der har udvalgt de planter, der bliver vist frem. De er så blevet hentet i lastbil til Skalborg, hvorfra de efter weekenden vil blive bragt hjem igen. Det er efterhånden blevet en tradionen af Fuchsia-vennerne udstiller hos Thomsens Planteskole på Havens Dag. Og det plejer at være lidt af en tilløbsstykke fortæller foreningens formand Knud Erik Pedersen fra Hobro. Det med omegn i foreningens navn dækker meget bredt - der er medlemmer lige fra Viborg til Skagen. Lørdag og søndag er der rig lejlighed til at kigge på de spændende blomster og få tips og ideer fra de erfarne avlere. Der er naturligvis også en tombola, hvor gevinsterne er - ja hvad ellers - Fuchsiaer. Udstillingen har åbent begge dag fra kl. 9.30-16.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...