Aså

En eventyrlig billardsæson

Billardsæsonen er ved at tage sin afslutning. For Asaa Billardklubs vedkommende har det været lidt at af en eventyrlig sæson.

Det nye hold i Elitedivisionen. Fra venstre Martin Kristensen, Johnny Sort Jensen, Thomas Larsen og Lars Christensen. Privatfoto

Det nye hold i Elitedivisionen. Fra venstre Martin Kristensen, Johnny Sort Jensen, Thomas Larsen og Lars Christensen. Privatfoto

Denne uge spillede klubbens førstehold i 1. division på udebane i Horsens. Her blev til sejr på 6-2 i Asaas favør. Dermed har Asaa leveret en super sæson med 26 point ud af 28 mulige. - Det flotte resultat betyder, at Asaa Billardklub for første gang i klubbens 40-årige historie er repræsenteret i landets fornemmeste række i Elitedivisionen, fortæller klubbens formand, Johnny Sort Jensen. - Selv om det bliver en stor udfordring, så ser vi med stor glæde frem til, at prøve kræfter med landets absolutte dygtigste billardklubber. Elitedivisionen består af 12 hold. Der er ingen tvivl om, at vi skal være ydmyge og gå til opgaven med seriøs indstilling. Målet for Asaa Billardklub er at lære de 2 første år, hvorefter målsætningen klart er en plads iblandt de sidste 4 hold der er med i slutspillet. At der er grobund i ambitionerne hænger klart sammen med, at Asaa Billardklubs andethold leverede fantastisk sæson, og sikrede oprykning til 1. division, som er landets næstbedste række. - Det betyder at den nødvendige bredde er på plads, således der for alvor bliver kamp om pladserne. Asaas nyoprykkede Elitedivisions hold består af Martin Kristensen, Lars Christensen, Johnny Sort Jensen og Thomas Larsen. I øvrigt står Asaa Billardklub over for det største arrangement i klubbens historie. - I anledning af at vi i år kan fejre 40 års fødselsdag, er vi blevet tildelt danmarksmesterskabet i keglebillard 2012, fortæller Johnny Sort Jensen. Det afvikles i næste måned. Set ud fra et Nordjysk synspunkt, så er vi stolte af at have tre nordjyder med i finalen. På kvindesiden er det Susanne M. Sørensen, og på herresiden er det Henrik Jørgensen, Hjallerup Billardklub og Martin Kristensen, Asaa Billardklub.