Sjørring

En ny tradition er skabt i Sjørring

60 deltog i løbet nytårsaftensdag i højt solskin, let frost og glat føre.

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

I overlegen stil vandt Jesper Mariegaard fra Thisted halvmaratonen. Han var i spidsen fra start til må - og løb i øvrigt hurtigere end dem, der kun løb den halve distance.

- Vi håber på, at en ny tradition er skabt. Sådan lyder det fra formanden for Sjørring Boldklub, Kaj Thomsen, efter en succesrig gennemførelse af klubbens første nytårsløb, bestående af en halv- og en kvartmaraton rundt om Sjørring by. - Det var i sommer, at jeg kom til at indgå et væddemål om at løbe Copenhagen Marathon 2010, fortæller Kaj Thomsen, som nu har tilmeldt sig denne sammen med klubbens førsteholdstræner Kim Knudsen. For at få testet konditionen heromkring midtvejs - Copenhagen Marathon afvikles pinsedag, søndag 23. maj - arrangerede de så et nytårsløb med to distancer, nemlig hhv. 21 og 10,5 kilometer. Ud af de 60 deltog dog kun de syv på den lange. Turen blev gennemført i fint vejr, højt solskin og let frost, fortæller Kaj Thomsen, og på trods af det glatte føre helt uden uheld af nogen art.