En regn af medaljer

Rutinen sikrer succesen for HBs indefodboldstævne

HADSUND:Det store indendørsfodboldstævne for ungdomshold, som Hadsund Boldklub i et dusin år har afviklet, Alto-Cup, kører efterhånden som en velsmurt maskine takket være rutinerede kræfter, der efterhånden ved, hvordan succesen hentes hjem. Det gjorde de igen den forgangne weekend, hvor 158 hold fra Århus i syd til Aalborg i nord tilsammen spillede 306 kampe i løbet af 52 timer. - Det er svært at lave en hel masse ting om, siger stævnets primusmotor Poul Erik Hansen, der sammen med Erling Jensen, Peter Kristiansen og Morten Andersen, trak det store læs, men dog fik hjælp af ikke færre end 60 frivillige ledere og forældre. En nyskabelse var dog, at alle de deltagende micro-spillere kunne tage hjem med medaljer. - Det første, de spørger om, er: Kan vi vinde medaljer, smiler formanden for HBs ungdomsafdeling Troels Jensen, der kunne konstatere, at initiativet gjorde stor lykke ved de yngste 84 drenge. - Det var altså noget, der duede, siger Troels Jensen, der glæder sig over trofastheden hos den faste stab, de mange ekstra frivillige og klubbens sponsorer. Og selv om HB havde købt 343 medaljer og 42 pokaler for i alt 7000 kroner, så betyder stævnet, at afdelingen tjener en skilling, sådan at man gøre noget ekstra for klubbens ungdomsspillere. - Men vigtigere er det, at vi kan give vore spillere en oplevelse, som vi ellers måtte betale penge for andre steder, siger han. Klubbens spillere havde da også taget imod tilbuddet, og HB kunne mønstre ikke mindre end 28 hold, mens Als, Skelund og Veddum deltog med hele 23 hold. De måtte dog se især Randers Freja tage pokalerne med sig hjem. Men det gør måske heller ikke så meget. HBs pokalskab bugner som så mange andre af pokaler i alle størrelser, uden at det ifølge Troels Jensen tiltrækker sig særlig stor opmærksomhed, ud over tiden lige efter, at pokalen er vundet. Så tæller medaljerne langt mere. Poul Erik Hansen glæder sig over, at stævnet blev afviklet uden problemer, og fremhæver på det sportslige plan, at klubbens egne tre pigehold (12-14 år) alle vandt deres puljer, selv om de i finalerunden måtte se sig besejret af et B52, Aalborg-hold, der aftvang sig stor respekt på tilskuerrækkerne.