En vandretur af højeste kvalitet
Ny premium-vandrerute langs Mariager Fjord indvies officielt 1. april
MARIAGERFJORD: At der er ekstraordinært smukt på strækningen mellem Hobro og Bramslev Bakker kommer næppe som en overraskelse for ret mange i det himmerlandske.
Nu har vandreturen langs med Mariager Fjord oven i købet fået papir på, at den er noget helt specielt.
Som den første i Danmark er Mariager Fjord Panoramarute blevet certificeret som såkaldt "premium" panoramaruter.
Certificeringen er sket i samarbejde med nogle af Europas førende vandrespecialister i Deutsches Wanderinstitut.
Heri ligger, at vandreturen langs fjorden - ifølge de tyske eksperter - kan måle sig med nogle af de smukkeste vandreruter i eksempelvis ruter Harzen og Schwarzwald, når det handler om naturskønhed og oplevelser.
Den officielle indvielse af Mariager Fjord Panoramarute finder sted lørdag 1. april.
Undervejs vil der være guider, der viser vej og fortæller om bl. a. får og naturpleje.
Der vil være smagsprøver fra de nærliggende restauratører og mulighed for at sejle i kajak ved Bramslev Bakker.
Vikingerne laver aktiviteter. Der er påskeægsjagt for de yngste - og så er der selvfølgelig diplomer til de første, der klarer ruten.
Alle er velkomne til at spadsere ad den nye premium-rute både frem og tilbage, men man kan også vælge at nøjes med at gå den ene vej - og så sejle med Svanen "hjem" til Hobro.
Det kræver i så fald bare, at man forhåndstilmelder sig arrangementet.
Borgmester Mogens Jespersen ser på forhånd med stor forventning frem til indvielsesfestlighederne 1. april.
- Jeg er meget stolt af at bo i så smukt et område, der bringer os så store fornøjelser og mange naturoplevelser.
- Jeg håber, at ruten trækker mange besøgende til vores kommune, men nok lige så meget, at alle, der allerede bor i Mariagerfjord Kommune, kommer ud og oplever det fantastiske område, de har bosat sig i, erklærer han.
Indvielsesvandringen 1. april udgår fra p-pladsen før Hobro Lystbådehavn for enden af Nedre Strandvej, og gåturen forventes i sin helhed at tage cirka tre timer.
I Bramslev er der gode spisemuligheder, både på Bramslevgaard Hotel og Restaurant og på Restaurant Bramslev Bakker, og på tilbagevejen går ruten i kanten af Mariager Fjord, henover strandengene helt tæt på vandet.
Yderligere informationer om den nye premium vandrerute kan findes på hjemmesiden www.mariagerfjordguiden.dk.
Her kan man i øvrigt også tilmelde sig indvielsesfestlighederne 1. april.
Også den nye Rebild Bakker Rute i Rebild Kommune er blevet gået efter i sømmene af eksperterne i Deutsches Wanderinstitut.
Den skal dog lige forlænges lidt, inden den ligesom Mariager Fjord Panoramaruten kan bryste sig af at være en "premium" panoramarute.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.