Endnu et stort dieseltyveri
Hjørring Kommune har igen haft besøg af dieseltyve på materielgården
Opdateret kl. 11:26
HJØRRING: Hjørring Kommune har endnu en gang fået stjålet en stor mængde dieselolie fra materielgården på Baggesvognsvej i Sindal. De ansatte opdagede onsdag morgen, at der havde været ubudne gæster, da det første der mødte dem var en klippet kæde og et opbrudt vindue. Denne gang har tyvene fået 4600 liter traktordiesel suget ud af en tank, som stod inde i en bygning på materielgården.
- Efter det sidste tyveri, så besluttede vi at flytte tanken indenfor, men det var åbenbart ikke nok, erkender teamleder Henrik Lykkegaard fra Hjørring Kommune.
I september blev der stjålet 4750 liter traktordiesel på materielgården.
Nu bliver sikkerheden omkring tanken sikret endnu bedre på kommunens materielgård.
- Vi vil sætte tyverisikring op og lave en løsning med alarmanlæg og overvågning, for vi kan ikke leve med det her, siger Henrik Lykkegaard.
Det seneste indbrud på materielgården er sket mellem tirsdag klokken 16 og onsdag morgen klokken seks.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.