Allan overlevede kræftsygdom - og ændrede sig som menneske og leder
Allan Mørch blev konstateret dødeligt syg samtidig med, at han oplevede kulminationen på mange års hårdt arbejde som iværksætter. Alt hvad han havde knoklet for i sin virksomhed forsvandt
Dette er en artikel fra vores nye erhvervsmedie Vigeur. Vil du læse den i sin fulde længde, så finder du den her.
Allan Mørch skulle flyve hjem til Aalborg fra lufthavnen i Orlando, Florida.
Først dér mærkede han ubehag i halsen, for han havde slet ikke haft tid til at mærke sig selv i løbet af de seneste 14 dage i USA.
Sammen med sin bror, Steffen Mørch, havde han ført intensive forhandlinger med investorer, der var villige til at rejse risikovillig kapital, så brødrenes virksomhed, AskCody, kunne fortsætte sit væksteventyr.
De skulle nå strategien om at fordoble forretningen hvert år.
Brødrene fik ikke meget søvn i løbet af de 14 dage. Men de fik underskrevet aftaler for 75 millioner danske kroner.
Nu skulle Allan Mørch bare flyve hjem til Aalborg for - sammen med bestyrelsen - at skrive under.
Vejret var forfærdeligt, og flyet nåede forsinket frem til New York, så Allan måtte spæne gennem lufthavnen for skifte til København. Gennembadet i sved. Han kunne mærke, at noget var helt galt.
Og han fik ret.
Læs historien om Allan Mørch, og hvordan en livstruende sygdom ændrede hans syn på tilværelsen og hans virksomhed, på Nordjyskes nye erhvervsmedie Vigeur.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.