Erhverv

Rockerborg solgt: To nordjyske erhvervsmænd overtager "Angels Place"

De ejer over 80 ejendomme i Danmark, men beskriver sig i firmaet som cowboys, der lynhurtigt slår til, hvis de øjner en god forretning. Derfor har de nu købt en tidligere rockerborg i Nørresundby - til en pris, der var for god til at lade passere

Hells Angels' gamle rockerborg, der ligger centralt i Nørresundby, får snart nye ejere.
Hells Angels' gamle rockerborg, der ligger centralt i Nørresundby, får snart nye ejere. Arkivfoto: Bo Lehm

Opdateret kl. 05:55

Rockerborgen "Angels Place" i Nørresundby blev i september sat til salg.

Få timer efter sad køberen i sin bil med sin forretningspartner.

De skulle inspicere ejendommen. Men kun udefra.

For de måtte ikke se lokalerne, der frem til 2023 har huset rockergrupperingen Hells Angels.

Det må de nu.

For samme dag arrangerede de et møde med ejendomsmægleren og landede en aftale om at overtage den berygtede røde murstensejendom.

- Vi er hurtige på aftrækkeren. Vi er nok lidt nogle cowboys, lyder forklaringen.

Nordjyske har talt med de nye ejere om deres planer med ejendommen, der for to år siden var under "en betydelig risiko for angreb".

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden