Erhvervsklub får ny formand

Allan Prang stopper og afløses i bestyrelsen af Elin Borngräber

Erhvervsklubben under Aalestrup IF får ny formand. Det ligger fast eftersom formanden siden klubbens start, Allan Prang, på generalforsamlingen forleden oplyste, at han ikke ønskede at genopstille til bestyrelsen. - Jeg har været med siden klubben blev oprettet for godt to år siden, og det har været endog meget spændende, men jeg har meget travlt i vores firma, så jeg må nødvendigvis prioritere mine kræfter, erklærede Allan Prang. I stedet blev Elin Borngräber nyvalgt til bestyrelsen, medens der var genvalg til Poul Pedersen og Per Bisgaard. Bestyrelsen består endvidere af Nick Hansen og Klaus Frederiksen, og den konstituerer sig på det næste bestyrelsesmøde. I sin beretningen kom Allan Prang ind på de mange arrangementer, som klubben havde medvirket til i løbet af det seneste år. Han kunne bl.a. fortælle om virksomhedsbesøg hos Unimerco i Sunds, men også et lokalt besøg hos firmaet Borngräber design havde trukket mange medlemmer af huse. I løbet af sæsonen har foreningens medlemmer endvidere haft mulighed for at gå i det lokale teater og overvære musicalen Cyrano og senest har der været foredrag med den tidligere håndbold-landsholdsspiller Susanne Munk Lauritsen fra Viborg. - Jeg tror, at det er vigtigt, at vi som erhvervsfolk også beskæftiger os med andet end vores egne virksomheder. Det er udviklende at følge med i, hvad der sker andre steder og så er den sociale dimension jo heller ikke at kimse af, sagde den afgående formand. Kasserer Poul Pedersen fremlagde årsregnskabet, som udviser et overskud på godt 50.000 kr og sammenlagt med tidligere års resultater råder klubben nu over en egenkapital på godt 120.000 kr. Klubbens næste arrangement er allerede på trapperne. Mandag 19. maj er der studiebesøg på Forskningscenter Foulum, hvor klubbens medlemmer vil blive vist rundt såvel ude som inde. Der bliver også tid til et besøg på Agro Business Park, som ligger umiddelbart ved siden af forskningscentret i Tjele.