Lokalpolitik

Et firkløver i turbanen

ASTRUP:Baronens seng blev nævnt tirsdag aften i Astrup Forsamlingshus, men denne gang var det ikke Jeppe på bjerget, der lå under dynen, men derimod Venstre i Astrup-Sønderskov. Ikke fordi årets generalforsamling var specielt søvndyssende, men fordi enkelte medlemmer af den lokale venstrevælgerforening har knebet sig lidt i armen, idet man har hele fire repræsentanter siddende i kommunalbestyrelsen. - Vi har aldrig været så godt repræsenteret før, men det er noget, der forpligter, for hele kommunen skal tilgodeses. Det er vores lokale firkløver, og man siger jo, at en firkløver bringer held, men held skal forberedes, lyder meldingen fra V-formanden i Astrup-Sønderskov, Niels Munkbak Andersen, der synes, at de nye Venstre-koste - lokalt drejer det sig om Jens-Ole Kjeller Petersen og Morten Jacobsen - har fejet ganske udmærket. - Og det er godt for borgerne, at de kan støde ind i dem lokalt og få en uformel snak, mener Niels Munkbak Andersen. Asfalt-ønske 24 personer dukkede frem for at deltage i spisning, generalforsamling og den efterfølgende politiske debat ved borgmester Søren Risager (V), socialudvalgsformand Nanna Andersen og kommunalbestyrelsesmedlemmerne Jens-Ole Kjeller Petersen og Morten Jacobsen, og dermed var en pæn procentdel af foreningens samlede medlemsskare mødt op. De fire Venstre-folk fik blandt andet at vide, at det naturligvis er glædeligt, at flere og flere erhvervsvirksomheder finder vej til landsbyen, men samtidig blev det påpeget, at det er en vækst som har slidt på asfalten mod Hjørring. Venstrevælgerforeningen har fortsat lige godt 80 medlemmer, og der var hæder til Palle Johst Andersen, som havde fået fire nye medlemmer til at skrive under på et medlemsskab. Det var dog ikke det eneste skulderklap, som blev uddelt, idet foreningens kasserer, Erik Jensen, har haft tjansen i 30 år. Det blev bemærket, at det vel ikke kunne være så svært at være kassemester, da det jo bare gælder om at sætte et ekstra nul på det beløb, man betaler i kontingent, idet det er steget fra 15 til 150 kroner på tre årtier. Faderskab Foreningen har i øvrigt på 3. år et faderskab for en afrikansk pige, som på den måde kan få en uddannelse, og pengene til faderskabet skaffes blandt andet via salg af lodder med gevinst på. Det kom Agnethe Vestergaard tilgode, der vandt et sommerhusophold - ikke på det store kontinent mod syd, men derimod på Læsø.