Hospitaler

Et godt år for sygehusstøtterne

Formanden for Støtteforeningen for Hobro-Terndrup Sygehus, Tom Soelberg, konstaterer, at 2007 har været et godt år for foreningen.

Formand for sygehusets støtteforening Tom Soelberg glædede sig over, at regionsrådet har lyttet til foreningens argumenter. ARKIVFOTO

Formand for sygehusets støtteforening Tom Soelberg glædede sig over, at regionsrådet har lyttet til foreningens argumenter. ARKIVFOTO

- Foreningen har fået mange nye medlemmer, og det ser ud som om vores argumenter i sygehusdebatten er blevet hørt af regionsrådet. Det blev konstateret med tilfredshed af formand for støtteforeningen Tom Soelberg, Hobro, på generalforsamlingen for nylig - der blev holdt før sundhedsminister Jakob Axel Nielsens udmelding om, at regionsrådet kan få besked om at ændre på planerne, så der ikke skal bygges nyt sygehus ved Hobro. Tom Soelberg sagde i sin beretning, at bestyrelsen har brugt mange kræfter i kampen for at bevare Hobro Sygehus, efter at Sundhedsstyrelsen meldte ud, at der kun var plads til et sygehus i Himmerland. Overordnet har foreningen altid gået ind for et stærkt Aalborg Sygehus. - Det er vores mening, at man kun kan få det ved at holde patienterne hjemme i regionen. Da region Nordjylland er landets mindste region, er det vigtigt at have Hobro Sygehus som bolværk mod region Midtjylland. Hobros placering ved motorvej og jernbane peger også på, at et sygehus i Himmerland skal placeres her. Hertil kommer at Mariagerfjordområdet er et område med positiv udvikling, fremhævede Tom Soelberg. - Regionsrådet ser ud til at være enig med os, for hvis man får tilstrækkelige midler, ønsker man at bygge et helt nyt sygehus Himmerland her ved Hobro. - Og skulle man ikke få midler til et nyt sygehus, vil en naturlig udbygning af Hobro Sygehus være en selvfølge, mente Tom Soelberg. Der var genvalg til de tre bestyrelsesmedlemmer Svend Ovesen, Preben Johansen og Erik Simonsen.