Aars

Et hektisk år i en flittig venneforening

AARS:Solvangs Venner kan efterhånden mønstre 334 medlemmer. Og de er flittige gæster, når foreningen arrangerer hygge på Ældrecentret på Gislumvej. - Vi er mellem 80 og 90 hver gang, konstaterede formand Lilli Nielsen fornøjet på foreningens generalforsamling. 2004' store begivenhed var indvielsen af Solvang efter ombygningen. - Det var et år med meget byggeri, men det fik ende og vi håber, at alle efterhånden er faldet til. Men det har krævet meget af både beboere og personale, bemærkede Lilli Nielsen. Arrangementerne spændte fra en zoo-tur til arrangmenter med livshistorier. Det nye julearrangement med Karl Anker Klausen og hustru faldt i rigtig god jord. - De kom og sang og fortalte for os, og det kunne godt blive en tradition, mente Lilli Nielsen. Mie Nørgaard og Olga Degn blev valgt ind i foreningens bestyrelsen som erstatning for Ketty Munk og Knud Heisz. Martha Andersen og Lilli Nielsen selv blev på deres poster.