Et mærkeår med ændringer i vente

Sindal Kommunale Musikskole fejrer ti-året, men ny struktur står for døren med storkommunen

SINDAL:Sindal Kommunale Musikskole er gået i gang med en særlig sæson, da det er den 10. af slagsen siden etableringen i 1996, og der markeres med en række forskellige initiativer. - Vi har holdt åbent hus hele ugen, hvor vi har inviteret vores elevers forældre til at komme for at overvære undervisningen. Det er mit indtryk, at det har været godt besøgt. Og jeg er glad for, at vi har gjort det, for det kan være svært for os ellers at præsentere, hvad det egentlig er, vi laver, siger lederen af Sindal Kommunale Musikskole Erik Randrup. - Det giver en mulighed for at samarbejde med forældrene, der måske ikke kan finde ud af at spille på et instrument og så vil de gerne have at vide, hvordan de ellers kan motivere deres børn, tilføjer han. Stor koncert En mere tydelig markering af musikskolens 10 år er dog i vente. Erik Randrup oplyser således, at skolen har booket Sindal Hallen en dag i februar næste år for at holde en stor koncert. - Her vil vi forsøge at få involveret så mange som muligt af vores elever med sammensatte bands, solo og fællessang, forklarer musikskolelederen. I forbindelse med markeringen i februar, arbejdes der på at få koncerten optaget på CD og/eller DVD, men da det ikke er en opgave, som kan løftes økonomisk alene, leder man efter samarbejdspartnere. I øjeblikket underviser musikskolen omkring 450 elever, mens cirka 60 elever er sat på venteliste, primært fordi, at der ikke er råd til at undervise dem. Trods tilbagegang i antallet af elever, er det alligevel i år lykkedes at få gang i sammenspil på både Hørmested og Lørslev skoler. De elever, som er på venteliste, vil i øvrigt så vidt det er muligt, få 1. prioritet næste år, når kabalen skal gå op i forhold til helt nye ansøgere. Storkommunen Musikskoleåret 2005/2006 bliver samtidig det sidste år på egne ben, da kommunesammenlægningen træder i kraft 1. januar 2007. Erik Randrup sidder i den situation, at han både er leder af musikskole og ungdomsskole i Sindal, men det er ikke en konstruktion, han vil anbefale i den kommende storkommune. - Hvis den kommer til at rumme op mod 6000 elever bliver det for bureaukratisk , hvis ungdomsskole og musikskole skal have samme ledelse. Så er jeg bange for, at noget af fagligheden går tabt, siger Erik Randrup, der er med i det forberedende arbejde, der danner grundlag for den beslutning, som politikerne formentlig træffer i begyndelsen af 2006.