Et nordisk trækplaster

AaB College skal sikre flere og bedre talenter som emner til klubbens elitehold

AALBORG:Med det kommende college vil AaB A/S udvide jagtområdet, så fangarmene efter unge talenter strækker sig rundt i hele Skandinavien. - Dette er ikke et projekt kun for Aalborg eller Nordjylland, fastslår en af de tre topledere, der har støbt kuglerne, sportsdirektør Lynge Jacobsen. - Jeg tror, at eksempelvis et 16-årigt stortalent i Skælskør og hans forældre vil kunne overbevises om, at AaB råder over de perfekte rammer til hans totale videreudvikling, og jeg har også en formodning om, at vores college vil tiltrække elever fra Norge og Sverige. - Vores force er i høj grad, at superligaspillerne skal indgå i undervisningen fire til otte timer ugentligt, og det vil uden tvivl være ekstra interessant at blive vejledt af et kendt navn. På lidt længere sigt forventer Lynge Jacobsen, at produkter fra AaB College vil højne niveauet på alle klubbens elitehold. - I fodbold har vi lige nu en snes spillere i den nuværende ynglingeligatrup, hvoraf fire skiller sig ud som dem, vi satser på til superligaholdet. Via college vil vi både få flere og stærkere emner. Det er ikke noget krav, at eleverne spiller for AaB, men iniativtagerne regner med, at langt de fleste som en naturlig ting vil optræde i klubbens regi. God forretning Sideløbende med den sportslige effekt er det mindst lige så vigtigt, at AaB College bliver en indtjeningskilde for klubben. - Det er altafgørende at få lavet en god forretning, og vores beregninger viser, at det kan lykkes at få plus på denne konto fra 2006, siger formanden for AaB A/S, Per Søndergaard, der bl.a. henviser til en række sportslige og kommercielle synenergier i koncernen. Han vil endnu ikke give konkrete bud på de økonomiske perspektiver - hverken for AaB eller eleverne. - Vi sonderer i øjeblikket mulighederne med henblik på både placeringen og finansieringen, og det er ikke afgjort, om vi bliver ejer eller lejer af bygningerne. Elevbetalingen vil ligge tæt på markedsprisen for tilsvarende projekter. Plusser på anden vis Per Søndergaard understreger, at AaB College ikke udløser ekstra offentlige tilskud, og han ser ikke kun gevinster for klubben. - Vi hjælper Aalborgs uddannelsesinstitutioner til at trække unge mennesker til byen, og mange af dem bliver hængende i Aalborg, hvilket vil bringe dynamik til hele landsdelen. Efter torsdagens lancering af collegeplanerne vil AaB-ledelsen for alvor indlede forhandlinger med mulige investorer og samarbejdspartnere. Klubben vil bl.a. tage kontakt til Teknisk Skole, Handelsskolen og gymnasier i håb om specialordninger for eleverne, der skal undervises af AaB om morgenen og derefter overgå til det almindelige uddannelsessystem, inden den normale klubtræning står på programmet sidst på eftermiddagen.