Et stort løft til Strandby

Sejlklubbens nye placering allerede et nyt samlingssted.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Udsigten fra sejlklubbens nye plads er fænomenal. Privatfoto

Med den nye lystbådehavn i Strandby Havn får lystsejlerne ideelle betingelser. Det gælder ikke mindst Strandby Sejlklub, der for alvor kommer frem i lyset. Helt specielt miljø - Vi har nu fået lov at disponere over det centrale område, der er inddæmmet ved den nye lystbådehavn, og det giver os mulighed for at skabe et helt specielt miljø. For foreningens medlemmer og for turister og alle andre, der færdes på havnen, siger Uffe Thaarup fra sejlklubben. Hidtil har sejlklubbens røde klubhus stået gemt af vejen ved den søndre mole, men forleden flyttede sejlerne med hjælp fra PC Yachts store skibskran det 25 ton tunge klubhus de 500 meter til den nye placering. Støtte til større projekt - Vi har søgt og fået 364.000 kr. i LAG-midler til et større projekt, der blandt andet skal rumme en legeplads, en ny rampe til sejlerne, en terrasse med grillpladser med mere, så der for alvor bliver havnemiljø, siger Uffe Thaarup. Sejlklubbens medlemmer kan allerede mærke større interesse for klubbens aktiviteter, og det røde klubhus er blevet et nyt samlingspunkt i Strandby.