Et ultraskarpt blik på stjernerne

Aars Amatørastronomer har fået opfyldt en drøm

AARS:Aars Amatør Astronomer har været ved optikeren. Og efter en investering på omkring 80.000 kroner i et splinternyt teleskop er foreningens medlemmer ikke bare sikret et ultraskarpt kig, når blikket rettes ud mellem stjernerne. Amatør Astronomerne har også taget et gevaldigt teknologisk skridt ud i rummet. - Der var ikke noget i vejen med vores gamle teleskop. Det var udmærket, men med det nye kan vi se væsentligt længere, bemærker Arne Pedersen, der er sektretær i den stjerneinteresserede forening. Det oprindelige teleskop, der har stået i observatoriet i skulpturparken ved gymnasiet, siden det blev bygget er et lån fra Nutidsmuseet, som fik det overdraget af manden der byggede det - den ivrige amatørastrolog urmager N.H. Børtel-Christensen fra Haverslev. Teleskopet skal nu tilbage til Nutidsmuseet, der vil indlemme det i sin samling. Afløseren Meade LX200GPS Schmidt-Cassegrain har allerede været i arbejde, og blev forleden præsenteret ved et åbent hus arrangement i observatoriet. - Det er lidt svært at definere, hvor meget længere vi kan se ud i rummet med det nye teleskop. Der er jo ikke kilometersten i rummet, bemærker Arne Pedersen. Men fast ligger det, at stjerner, planeter, meteorer og måner har fået vanskeligere ved at gemme sig for stjernekiggerne fra Aars. - Kvaliteten af de vi ser, er også blevet væsentligt skarpere, påpeger Arne Pedersen. Samtidig kan astronomerne taste koordinater ind på teleskopet, som derefter selv finder vej til det ønskede himmellegeme. - Vi har også mulighed for at koble fotoudstyr og computer til det nye teleskop, påpeger Arne Pedersen, som alt i alt vurderer, at det er et stykke meget avanceret teknik, foreningen har anskaffet. Aars Amatør Astronomer er ikke nogen stor forening. For tiden er der bare 12-14 medlemmer. - Vi har været højere oppe. Hvis pressen skriver om nye meteorer eller andre himmellegemer, så stiger interessen med det samme, bemærker Arne Pedersen. Aars Amatør Astrononer holder også åbent hus onsdag 10. og torsdag 11. marts om aftenen, hvor man kan få lov at kigge stjerne gennem foreningens stolthed, der har en brændvidde på 3050 millimeter og et spejl på 300 millimeter.