Et vristspark lige i øjet

15 ungdomstrænere har fået sig en øjenåbner på DBU's trænerkursus.

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Det var Hirtshals Boldklubs egen førsteholdstræner, Troels Gaardbo, der var instruktør på kurset.

- Nu har jeg spillet fodbold i 35 år, men det er først nu jeg har lært at skyde et rigtigt vristspark, Sådan lyder det fra John Samuel, en af de 15 ungdomstrænere fra Hirtshals og Tornby, der nu har gennemført et intensivt trænerkursus på 40 timer - fordelt over to weekender. Hirtshals Boldklub håber, at det vil give ungdomstræningen et ordentligt løft. Og meget tyder, at selv erfarne trænere har meget at lære: - Kurset fokuserer på teknik. Hvad er det for nogle detaljer, der skal arbejdes med, for at udvikle f.eks. et vristspark, forklarer instruktør Troels Gaardbo, der også selv er førsteholdstræner i klubben. Kogt ned til en suppeterning handler det om at flytte deltagerne fra at være organisatorer til at være egentlige trænere, der ved, hvilke skruer, der skal stilles på for at udvikle spillernes teknik. Kurset veksler mellem praktisk træning på klubbens nye kunststofbane og teori i klubhuset, hvor de også er inde på emner som børns sociale adfærd og udvikling. Fokus er flyttet - Det har været virkelig godt. Jeg har været træner i 12 år, men det er først nu jeg lærer, hvordan man kan fokusere på at gøre spillernes teknik bedre, fortæller Peter Jensen, der sammen med Johhn Samuel er trænere for klubben U9 drenge. -Mange trænere fokuserer meget på den fysiske træning, men det er slet ikke nødvendigt, konstaterer Peter Jensen. - De fleste børn rører sig i forvejen meget, så nu kan vi flytte fokus over på teknikken, fordi vi nu har lært at gå i dybden, siger han. John Samuel mener også, at trænerkurset har gjort dem bevidste om de fejl der er begået i mange år som selvlært træner. Troels Gaardbo laver trænerkurser for DBU over hele landet. - Ud af landets 30.000 ungdomstrænere, er der kun ca. 3000, der har gennemgået kursus, fortæller han. Rød tråd Hirtshals Boldklub forventer, at uddannelsen af så mange af klubbens trænere vil skabe en fælles rød tråd i træningen, så mon ikke modstanderholdene skal tage sig i agt forud for den kommende sæson. Det intensive trænerkursus har også været en hård omgang i vinterkulden. - De lignede nogle gamle mænd, da de kom fra målmandstræning, fortæller formand for ungdomsudvalget Lene Lynggaard.