EU-agentur: Data støtter boosterstik allerede efter tre måneder

Det kan give mening at fremrykke tredje stik, mener EMA. Smittesituation betegnes fortsat som "bekymrende".

Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA) mener, at det kan give mening allerede at give en boosterdosis med en coronavaccine, tre måneder efter at man har fået sine to første doser.

Det udtaler agenturet torsdag.

- Den nuværende anbefaling er at give en booster efter seks måneder, siger Marco Cavaleri, som er EMA's leder for biologiske sundhedstrusler og vaccinestrategi.

- Men der er på nuværende tidspunkt data, som støtter, at man på sikker og effektiv vis kan give en boosterdosis, allerede tre måneder efter man er færdigvaccineret, fortsætter han.

EMA melder derudover, at agenturet er klar til at foretage en evaluering af vacciner, som er tilpasset den nye Omikron-variant, hvis det er nødvendigt.

Men det fastholdes, at Delta-varianten for nuværende er hovedbekymringen.

- Den immunologiske situation er fortsat ekstremt bekymrende i Europa, siger Cavaleri.

- Delta er hovedfokus for alle offentlige sundhedstiltag i forhold til at håndtere pandemien og dens konsekvenser.

/ritzau/Reuters

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.