Fælles fodslag om parkeringsafgifter

FRUSTRATIONER:Deltidsskagboer - synd man ikke valgte et andet navn, da det åbenbart har skabt en masse frustrationer blandt fuldtidsskagboer. Jeg tror snarere, at det skyldes noget helt andet - nemlig dette, at enkelte deltidsskagboer skulle "sætte en finger i jorden" og føle sig frem, frem for at fare ud og fremkomme med urealistiske ideer. Jeg har hørt flere skaboer sige: "De(deltidsskagboerne) tror, at vi er dumme, at vi ikke selv kan finde ud af noget." Sandheden er, at skagboer er et tålmodigt folkefærd, som udenforstående tolker som dumhed. Enkelte deltidsskagboer kan med held købe huse i Skagen, restaurere dem med ulovlige kviste til højre og venstre, eller bygge nye huse - også ulovlige, og med en ny lokalplan "klarer man skærene", mens fuldtidsskagboer - endda barnefødte skal bruge oceaner af kræfter og tid på at få en byggetilladelse. Der har i generationer været endda meget "kloge" skagboer, der har formået at skabe et sundt levebrød og dermed skabt mange arbejdspladser i byen. Siden er det gået tilbage for byens erhvervsliv - ikke på grund af dumhed, men på grund af politiske beslutninger - jeg henviser her til fiskerierhvervet i vores by. Som situationen er nu, er der ingen tvivl om, at vi er meget afhængige af turisterne, som kommer til vores by, uanset om det er endags, halvårs eller kvartårsturister, og jeg mener selv, at vi er rigtig gode til at tage pænt imod disse mennesker. Jeg håber, de værste dønninger snart må lægge sig, så vi kan få fælles fodslag og være med til at tilføre kommunekassen nødvendige penge. Så derfor! Put med glæde penge i P-automaterne på lige fod med vi andre.

Breaking
Ingen afsluttende prøver for 9. og 10. klasser: 15. april åbner institutioner og skoler for 1.-5. klasse
Luk