Fælles selskab skal sikre fiskerettigheder

Hirtshals Fiskeriforening vil undersøge muligheden for at investere penge i et fælles selskab

HIRTSHALS:Fiskerne i Hirtshals er klar til at bruge den lokale fiskeriforenings egenkapital i kampen for at sikre fiskerettighederne i byen. Det kom frem på gårsdagens generalforsamling i Hirtshals Fiskeriforening. Leif Woller foreslog, at Hirtshals Fiskeriforening opretter et selskab, hvor der øremærkes et beløb til opkøb af fartøjer i forsøget på at bevare havdage og kvoter i byen. - Det er vores alle sammens fremtid, det handler om. Vi er nødt til at gøre noget for at bevare fiskerettighederne i Hirtshals og opkøb vil være en god ide, for der er ikke mange, som har mulighed for at løfte opgaven alene, sagde Leif Woller. Den lokale fiskeriforeningsformand er enig så langt, at det vil være fornuftigt at investere foreningens penge i fremtiden, men det skal ikke ske ved opkøb af fiskerettigheder. - Hvis vi først begynder at købe og dele ud, så går det galt, for hvem skal vi købe af og hvem skal have rettighederne. Det tør jeg ikke være med til, så det bliver uden min medvirken, sagde Erik Jespersen. Han konstaterede samtidig, at der ikke er enighed i bestyrelsen om, hvordan pengene skal bruges i den forbindelse. Formanden så hellere, at fiskeriforeningen kunne kautionere eller formidle salg og køb af rettigheder. - Jeg vil gerne opfordre folk til at komme forbi Hirtshals Fiskeriforening, hvis man har overskud af havdage, for jeg er sikker på, at vi kan finde en køber, sagde Erik Jespersen. Niels Kristian Nielsen "Niller" opfordrede forsamlingen til at blande sig i debatten. - Skal vi bruge foreningens penge til at købe aktier eller obligationer eller skal vi købe fiskerettigheder. Det er blevet et guldrandet papir for sild og makrelfiskerne, sagde han med henvisning IOK-ordningen, som har fået sat skub i det pelagiske fiskeri. Bent Bork støttede Leif Wollers forslag, mens Peter Jacobi kunne se problemer, hvis man køber rettigheder. - Hvordan skal de fordeles. Jeg tvivler også på solidariteten, hvis man kan få 100.000 kr. mere for sin båd i Hvide Sande, sagde han. Bestyrelsen fik opbakning til at sætte sig sammen med revisorerne og pengeinstitutter i forsøget på at finde en brugbar model.