Fængslet for trusler og vold
49-årig mand sendt bag tremmer efter trusler på livet i Jerup
Opdateret 25. december 2012 kl. 11:28
JERUP: En 49-årig mand fra Jerup er blevet varetægtsfængslet i fire uger efter et grundlovsforhør søndag.
Det skete efter, at han lørdag aften på sin bopæl snittede en 22-årig mand fra Hjørring i ansigtet med en kniv og truede ham på livet.
Ifølge vagtchef Aage Pedersen fra Nordjyllands Politi skyldes episoden formentlig et økonomisk mellemværende.
Politiet var blevet kaldt til adressen, efter at han en 22-årig mand fra Hjørring havde ringet og fortalt, at han var blevet truet på livet af den 49-årige mand.
- Vi sendte en patrulje til adressen og ransagede stedet, og betjentene fandt altså geværet. Derfor blev den 49-årige anholdt og sigtet, fortæller vagtchef Aage Pedersen
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.