Fansene hjælper Stenild til SønderjyskE

SønderjyskE skriver kontrakt med den tidligere AaB-målmand Kenneth Stenild. Men kun fordi tre fans havde lavet en indsamling.

Kenneth Stenild - her i rollen som AaB-keeper - er klar for SønderjyskE i Superligaen i fodbold.
Foto: Lars Pauli

Kenneth Stenild - her i rollen som AaB-keeper - er klar for SønderjyskE i Superligaen i fodbold. Foto: Lars Pauli

SønderjyskEs førstevalg i målet, Nathan Coe, kan risikere at være ude i de kommende to måneder med en skade. Derfor har klubben skrevet kontrakt med den tidligere AaB-keeper Kenneth Stenild i resten af sæsonen. - Det er fortsat usikkert, hvornår Nathan Coe er helt tilbage i kampform. Det er heller ikke til at vide, om der opstår yderligere komplikationer i forbindelse med hans genoptræning. Vi er trygge ved Kenneth Stenild, som nok skal blive en god substitut mellem stængerne. Samtidigt er det også sundt med konkurrence på målmandsposten frem mod de sidste kampe i foråret, siger sportschef Ole Nielsen til klubbens hjemmeside. SønderjyskE har ikke selv kunnet rejse økonomien til at lave aftalen med Stenild, så den er kommet i hus ved hjælp af en indsamling tre af klubbens tilhængere står bag. - Jeg vil på Sønderjyskes vegne gerne rette en stor og varm tak til komiteen bag indsamlingen, Søren Raun Nielsen, Henrik Søberg, Brian Schrøder, og ikke mindst til de mange sønderjyder, der med bidrag har bakket op om initiativet. Vi er en klub med en stram økonomi, og den økonomiske håndsrækning er virkelig noget, der varmer i en kold tid, siger Nielsen

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.