Golf

Fantastisk 40 års golfjubilæum

En god del af Brønderslev Golfklubs medlemmer har i dag en rustne stemmer - det er dagen derpå for klubbens store 40 års fødselsdag - og var ikke en fødselsdag, der blev fejret i stilhed

Lørdag havde Brønderslev Golfklub 40 års jubilæum med storslået golfturnering og dernæst fest fra de cirka 300 tilmeldte medlemmer. - Der var ingen hole-in-one, men vi var beriget af fantastisk og ganske uventet vejr, fortæller Karl Andersen fra klubbens pr-udvalg om golfturneringen, der først sluttede omkring kl. 15.30. Golfspillerne spillede i tre rækker efter handicap. Vinderne i de tre rækker blev: A-rækken: Jakob Kollerup, Preben Svendsen, Mette Christensen og Susanne Sørensen. B-rækken: Knud Erik Kristensen, Jan Kingo, Tove Skaaning, og Charlotte K. Schou. C-rækken: Mikkel Jensen, Svend Dissing, Hanne Pedersen og Alice Jacobsen.