Farvel til Jane Wiis
Run på Det Musiske Hus, da kommunaldirektør Jane Wiis sagde farvel Frederikshavn

Galleri - Tryk og se alle billederne.
FREDERIKSHAVN:Ved farvelreceptionen torsdag i Det Musiske Hus stod den på kanapeer og boblevand - samt masser af verbale roser til Jane Wiis, der flytter til København og et topjob i KL, Kommunernes Landsforening.
Formand for Danske Havne
- Bagsiden af medaljen er, at vi har måttet sige farvel til dygtige spillere på holdet, og her har du kæmpet for hver eneste medarbejder, sagde Lars Møller.
Danmarks bedste arbejdsplads
Jane Wiis selv sagde farvel med manér og holdt - uden manus - en stærk, personlig tale, der gav blanke øjne hos medarbejderne, der fik en verbal krammer.
- Jeg siger farvel til Danmarks bedste arbejdsplads. Vi har måske en tendens til at se skyerne, der trækker sammen over Frederikshavn, men husk på, at der altid er et hul i skyerne. Alt er muligt. Jeg har gjort, hvad jeg kunne, og forhåbentlig en lille smule for det sted, hvor jeg er født, lød Jane Wiis’ afskedsord.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.