Hjørring

FCH-spillere svæver i uvished

FC Hjørrings ledelse arbejder på at sikre klubbens eksistens efter et underskud på knap tre millioner kroner for de seneste 18 måneder.

Dennis Ramonn Olsen åbnede scoringen i FC Hjørrings meget overraskende 3-0 sejr på udebane. Arkivfoto: Bente Poder

Dennis Ramonn Olsen åbnede scoringen i FC Hjørrings meget overraskende 3-0 sejr på udebane. Arkivfoto: Bente Poder

Det har selvsagt ikke forbigået spillernes opmærksomhed. Flere af dem ved ikke, om de er købt eller solgt, hvilket ikke er blevet gjort bedre af de seneste udmeldinger om yderligere nedskæringer i klubbens udgifter til lønninger. - Nu skal vi jo heller ikke vide alt, hvad der foregår lige i øjeblikket, men det kunne da for eksempel være rart at få at vide, hvad for en struktur, der arbejdes med. Det eneste jeg ved i øjeblikket, er det jeg har læst i medierne. Vi har ikke hørt noget fra ledelsen, siden vi i efteråret holdt et møde, hvor vi fik at vide, at der var stort underskud i regnskabet. Det er lidt frustrerende, siger den offensive midtbanespiller Dennis Ramonn Olsen. Følelsen af uvished deler han med reservemålmanden Jesper Weinkouff. - Vi ved jo rent faktisk ikke, hvor slemt det står til, og med det man kan læse i medierne, kommer der jo gang i en masse spekulationer, siger han.