Dronninglund

Fem personer dyster om pr-prisen

På søndag kåres årets sportsnavn af lokalpressen

BRØNDERSLEV/DRONNINGLUND:Fem personer dyster om pr-medarbejder-prisen, der uddeles på søndag i forbindelse med kåring af Årets Sportsnavn. Det er lokalpressen, der kårer årets pr-medarbejder. Brønderslev Gymnastikforening indstiller 18-årige Lasse Mortensen til titlen som Årets PR-medarbejder 2007. - Lasse Mortensen, der også er instruktør for det yngste landsdelsjuniorhold i Brønderslev Gymnastikforening, har knoklet for udbredelsen af informationer om Landsdelsjuniorholdets daglige bedrifter og ikke mindst holdets tur til hovedstaden i maj, fortæller formand Ole Vittrup. - Derudover har Lasse Mortensen helt på egen hånd opbygget holdets hjemmeside, hvor man kan finde et væld af informationer om holdet, og ikke mindst hente billeder og filmklip fra holdets mange opvisninger. - Lasse Mortensen er en ægte slider, der uegennyttigt kæmper for udbredelsen af sin idræt. Billardklubben Brønderslev indstiller Jørn Damsgård for den store indsats i hans pr-arbejde. - Han er med til at gøre billardklubben synlig ud af til i form af at han altid omtaler klubben uanset om det er en sejr eller et nederlag både til Lokalradioen og avisen og vi synes her i klubben at han laver et kæmpe arbejde på den front, fastslår bestyrelsen. Brønderslev Familie og Firma Idræt indstiller Frede Søttrup. - Frede Søttrup er i øjeblikket ved at ¿tænde¿ op under BFFI hjemmeside og det bruger han rigtig mange timer på. - Han er også medlem af BFFI¿s skydeudvalg, hvor han er næstformand og udfører også der et meget stort arbejde for skytterne. - Det er som ¿hjemmesidemand¿ vi gerne vil indstille ham. - Han har med sin rolige væremåde formået at få alle udvalgene under BFFI til at forstå, at vi skal have en ¿hjemmeside¿, og at det er et medie vi ikke kan undvære i BFFI. - Derfor er bestyrelsen heller ikke i tvivl om, at Frede må belønnes for sin flid, hedder det fra bestyrelsen. Bowlingklubben BK Outsiders indstiller klubbens formand, Lars Nielsen. - Han formidler alle resultater fra BK Outsiders præstationer på de nordjyske bowlingbaner til de lokale medier ¿ samt til klubbens hjemmeside, hedder det i indstillingen fra bestyrelsen. Dronninglund Fodbold indstille Erik Torp. - Erik Torp har i 2007 og tidligere været manden bag klubbens mange artikler og indlæg i de forskellige aviser - personen som har sørget for, at klubben har fået fuld pr. via de forskellige medier. - Desuden er han manden bag det ottesiders tillæg, som DIF Fodbold hvert år udgiver i 13.000 eksemplarer. Tillægget ¿Tredje halvleg¿ er et tillæg som fortæller om DIF Fodbold, og var det ikke for Erik Torps altid ihærdige indsats tror vi aldrig vi kunne have udviklet dette avistillæg, som mange andre fodboldklubber misunder os. - Herudover er Erik Torp altid en person som man altid kan kontakte hvis man synes DIF fodbold skal have noget pr. i avisen eller andre steder. Han tager fluks bilen og kører gerne rundt for at få et godt foto/billede der kan komme med sammen med artiklen. Klubben er utrolig taknemmelig for det store pr-arbejde Erik Torp ligger i DIF Fodbold - hans indsat med avisskriverier og fotos om vores mange arrangementer er meget vigtig, siger formand for Dronninglund Fodbold, Flemming Kvist.