Gundersted

Festklar boldklub

HORNUM:Hornum IFs jubilæumsfestligheder kulminerer med reception i klubhuset næste fredag og jubilæumfest i Markedshallen dagen efter. Før klubbens spillere kan smide klubdragten og tage festdresset på, skal de igennem en lang idrætsuge, der begynder mandag aften. Hornum, Aars, Gundersted, Vegger, Vester Hornum og Haubro støder sammen i "Sporten cup" - en yderst seriøs turnering, hvor der spilles indledende kampe fra mandag til torsdag og finale lørdag eftermiddag. Vinderen af finalen kan tage hjem med en check på 2000 kroner til klubkassen. Selve jubilæet fejrer klubben med en reception i klubhuset på Birkevej fredag eftermiddag. Her bliver to plancher afsløret med alt, hvad bestyrelsen har kunnet skrabe sammen af billeder, artikler og andre historiske dokumenter om klubbens historie. Plancherne er blevet til med uvurderlig hjælp fra byens lokalhistoriske forening. - Vi overvejede et jubilæumsskrift, men blev enige om, at alle har meget mere ud af et plancerne, som kommer til at hænge i klublokalet, til de ikke kan hænge sammen mere, garanterer klubformand Majbritt Nielsen. Skulle der dukke flere oplysninger op fra klubbens ukendte fortid, er bestyrelsen klar til at udvide den permanente udstilling med flere plancher. Dagen efter receptionen håber bestyrelsen på god opbakning til jubilæumsfest med spisning, musik og dans i Markedshallen.