EMNER

Festlig jubilæumsdag i Hirtshals Pensionistforening

HIRTSHALS: Fredag 8. oktober blev en vellykket og festlig dag for medlemmerne af Hirtshals pensionistforening. Med start i kirken, hvor ca. 75 medlemmer var med. Sognepræst Bjarne Hougaard holdt en prædiken, hvorefter alle fulgte efter foreningens fane ad Østergade til Lynggården. Her var der bl.a. jubilæumskaffe.Om aftenen var der middag på Hotel Strandlyst. Under spisningen underholdt Harmonikavennerne g Hirtshals-revyens Dorthe Bærentsen og svoger Kurt Bærentsen underholdt med glimt fra foreningens historie. Overmåde morsomt, og det vakte stor jubel, især når nogle af foreningens medlemmer var oppe at vende i teksterne. Derefter udloddedes præmier sponseret af Hirtshal handlende og så var der dans til busafgangen klokken 23. schib