Aså

Festoverskud nødvendig for økonomien

TREKRONER:Bestyrelsen i TIF 98 håber på et stort fremmøde til den kommende Sommer- og Sportsfest, der indledes lørdag og slutter torsdag 28. juli. Årets overskud skal nemlig bruges til drift af foreningens ungdomsafdelinger. Det skal gerne være på niveau eller større end de seneste år, hvor det har været på 25.000-30.000 kroner. - Det er simpelthen nødvendigt at skabe et pænt overskud for at få foreningens økonomi til at hænge sammen, fortæller Lone Lausten Kristensen, formand for håndboldafdelingen. TIF 98 har ca. 400 medlemmer. Traditionen tro indledes sommerfesten med optog fra Bonderup Forsamlingshus. På Trekroner Stadion fortsættes med Fagenes Fest. Lørdag aften skal der festes i teltet, hvor Kæjlænders fra Aså efter lokalrevyen sørger for den musikalske underholdning og toner til dansen.