Frederikshavn

FIK's ungdomshold har sportslig succes

FREDERIKSHAVN:Mens eliteholdet fra FIK tilsyneladende har forspildt sin chance for at nå med i DM-semifinalerne, er den sportslige succes ikke til at tage fejl af i klubbens ungdomsafdeling. Samtlige hold fra U 19 til U 10 har nemlig gjort det så godt i de jyske turneringer, at de alle er med helt i top. Junior 10-holdet har sikret sig en andenplads under Jysk Ishockey Union, mens samtlige øvrige ungdomshold er med i JIU's semifinalekampe og således alle har mulighed for at spille sig videre igennem til medaljekampene. - Talentmassen er stor, og bredden er også udmærket hos FIK's unge, siger ungdomsafdelingens formand Lars Dalsgaard. Han minder dog om, at successen ikke bare kommer af sig selv men kræver masser af arbejde ikke mindst fra de frivillige ledere. - Også i FIK kan vi mærke, at det bliver sværere og sværere at finde tilstrækkeligt med ulønnede ledere. - Mange har også været utilfredse med, at overskud fra arrangementer i ungdomsafdelingen blot kanaliseres over i et stort hul til eliteafdelingen, og der har været ryster fremme om at lave en helt ny forening udenfor FIK med udelukkende en ungdomsafdeling, fortæller Lars Dalsgaard, der ser frem til, at afdelingen næste år måske får chancen for at blive mere selvstændig. Egen kasserer - Der er stillet forslag om, at ungdomsafdelingen får sin egen kasserer og samtidig får mulighed for at beholde egne indtjente penge i afdelingen, men det skal først konfirmeres på den kommende generalforsamling. Lars Dalsgaard understreger, at de gode resultater i ungdomsafdelingen i stor udstrækning er et facit af træner Henrik Christiansens arbejde med de unge igennem flere år. - Uden en person til fortsat at bevare den røde tråd mellem ungdom og elite får vi svært ved at holde vores juniorhold i toppen af dansk ishockey. - Personligt ser jeg meget gerne Henrik Christiansen og Peter Glad samt Benny Pedersen som trænere for U 19, U 16 og talentudviklingen i næste sæson og at de nuværende frivillige trænere fortsætter med U 14 og U 12, for så er vi sikre på, at den positive udvikling fortsætter, siger Lars Dalsgaard, der af tidsmæssige grunde er nødt til at stoppe som formand for ungdomsafdelingen efter blot et år på posten. Han fortsætter dog som holdleder for klubbens elitehold. DM i Isstadion For første gang i mange år skal et DM-slutspil for ungdom afvikles i Frederikshavn Isstadion. I weekenden 29.- 30. marts får klubbens U 14-hold fordelen af hjemmebane, og det samme bliver tilfældet for klubbens kvindehold 15.- 16. marts. Her skal FIK-kvinderne i semifinalen møde Herlev, mens Herning og Rødovre mødes i den anden. 16. marts spilles der bronzekamp om formiddagen og finale kl. 13.00 - I dansk kvindeishockey har der været tegn på krise i flere klubber, der har haft svært ved at stille hold, men i FIK har vi overhovedet ikke mærket til den slags tendenser. - Ganske vist mangler vi tilgang af de helt unge piger, men til gengæld har vi stadig en rutineret garde til førsteholdet, siger Lars Dalsgaard, der som ungdomsformand i FIK også repræsenterer kvinderne i klubben. jop