Flaget kom på plads - nu gælder det FfI

Mange nye ansigter med på Fodboldvej

FREDERIKSHAVN:Onde tunger påstod, at det var for at vende op og ned på stillingen i fodboldens Danmarksserie, at FfI i første omgang fik flaget vendt omvendt, da lokalområdets førende klub i går eftermiddags førte an i den sikre forårsbebuder - standerhejsning. Flaget blev dog korrigeret, og klubbens ny cheftræner fra årsskiftet, Troels Gaardbo, har valgt ikke at fokusere alt for meget på DS-holdets overvintren på en sidsteplads. Han kommer med succes fra Brønderslevs jyllandsseriehold, og hans kongstanke er at tilføre FfI vigtige sociale dimensioner. - Det er vigtigt, at vi ikke bruger tid og kræfter på at indfri gamle ambitioner om at komme så og så langt op i divisionerne. Vi skal have bygget et sundt fundament op i hele fodboldafdelingen i FfI, og når det er en kendsgerning, er jeg også sikker på, at resultaterne bliver positive, siger FfI's cheftræner, der allerede fra starten af december har set en del af sine førsteholdsspillere an i BK Pugilists bokselokaler i Jyllandsgade. - Det giver spillerne en god grundtræning at være i bokselokalerne et par gange om ugen, og her har de været i særdeles kyndige hænder, mens jeg har haft mulighed for at danne mig et indtryk af spillernes psyke. - Da jeg overtog FfI's førstehold i november, var truppen præget af for megen negativitet, men det er heldigvis blevet vendt til noget positivt, og for mig er det utroligt vigtigt at få hele klubben med på en positiv bølge, siger Troels Gaardbo. Mange nye ansigter Ved lørdagens standerhejsning på Fodboldvej var omkring 120 FfI-fodboldspillere mødt op til den første gang træning med den obligatoriske varme suppe som efterfølgende samlingspunkt. Til FfI's første-andetholdstrup deltog 12 nye spillere, ligesom andetholdstræner Flemming Guldager var ny. Som aktiv nåede han en del divisionskampe for FfI, og som træner har han også tidligere fungeret i klubben men har senest trænet Dronninglund. Klubbens DS-hold har mistet Allan Christensen, der er flyttet til København, men til gengæld kan nye spillere som Christoffer Holmsten fra Brønderslev og Michael Andersen fra Skagen formentlig blande sig i kampen om pladserne.