Flauenskjold IF i fare

Formanden har trukket sig fra klubben, der er i desperat mangel på frivillige

Niels Søndergaard
Flauenskjold Hallen risikere at miste en af sine mest hyppige gæster - nemlig Flauenskjold IF. Det er nemlig sidste chance for overlevelse, mener tidligere formand. arkivfoto
Flauenskjold 20. marts 2007 05:00

FLAUENSKJOLD: Sidste chance for overlevelse. Så kontant beskriver tidligere formand i Flauenskjold IF, Poul Lyhne, situationen i klubben. Han trak sig fra posten som formand 13. marts. Det skete ved en ekstraordinær generalforsamling, hvor kun fire personer mødte op. Poul Lyhne fortæller, at det ringe fremmøde har været gennemgående for klubbens møder det seneste år. Resultatet er en usædvanligt tyndt befolket hovedbestyrelse. Hovedbestyrelsen består af tre medlemmer og to suppleanter. Men ikke en eneste borger fra Flauenskjold har indtil videre haft lyst til at sætte sig på en af posterne. Poul Lyhne peger på alle de mange ting, der skal være på plads, før bolden ruller. Før dommeren fløjter op, skal de søge tilskud fra kommunen. De skal have styr på dommere, trænere og spillere. De skal betale leje af hallen og styre kontingenter. Indtil nu har klubben forsøgt at overleve med forskellige nødplaner. For eksempel har de skåret udvalget for badminton ned fra fem til tre medlemmer. Borgerne i Flauenskjold får en sidste chance for at ændre klubbens skæbne. 11. april klokken 19 er der igen ekstraordinær generalforsamling. Poul Lyhne beder alle møde op, hvis de bare har en lille smule lyst til at deltage i arbejdet. - Måske vil folk opdage, at det er helt sjovt at få indblik i, hvad der foregår.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...