EMNER

Flere singler går i singleklub

AALESTRUP:Det var tyndt med singler i Singleklubben Himmerland i de første ni måneder af 2006. Og selv om det måske siger noget om, at parforholdene trivedes i årets første måneder, så var det ikke en helt tilfredsstillende udvikling set klubformand Jørgen Nielsens øjne. Ikke mindst fordi opbakningen til klubbens aktiviteter også svigtede. - Men helt ringe var det ikke, vi havde jo penge i banken, så bestyrelsen blev enige om at satse klubbens penge for at få liv i klubben, berettede han på foreningens generalforsamling i Aalestrup forleden. Åbent Hus arrangementet 4. november blev vendepunktet. - Cirka 30 besøgte os den dag og vi fik 20 nye medlemmer, oplyser Jørgen Nielsen. Siden har foreningen rundet 50 medlemmer, og der er kommet godt gang i klubbens lørdagscaféer. Formand Jørgen Nielsen blev genvalgt. Det samme gjorde bestyrelsesmedlemmerne Sonja Spalding, Guldager, Villy Pedersen, Hobro og John Kristensen, Brøndum Bestyrelsen består desuden af Alice Kristensen, Aars.