Flere springer på cyklen
Særlig cykelsti mellem Aalborgs midtby og universitetet i Aalborg Øst har øget trafikken med 20 procent

Galleri - Tryk og se alle billederne.
AALBORG:Flere snupper cyklen i Aalborg. Det viser de første målinger af den ny cykelmotorvej mellem Aalborgs midtby og universitetet i Aalborg Øst.
Færre stop
For at forbedre forholdene er der på den godt fem kilometer lange strækning lavet en række forbedringer, så cyklisterne har færre stop. De har også fået bedre service med oplysning om temperatur, køretid og mulighed for at pumpe cykel undervejs.
Ikke råd til biodiesel
Aalborg er en af seks byer, som har været med i EU-projektet Archimedes. Det har udløst 34 millioner kroner til at afprøve flere nye midler i trafikken. Kommunen har selv skudt 16 millioner kroner i projektet. For de penge er der for eksempel også indført bycykler, test af elbiler, infoskærme i bybusserne og lavhastighedszoner.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.