Flertal for fredning

Byråd siger ja til fredning på visse betingelser

95 hektar skov bliver fredet, hvis det står til flertallet i byrådet. Men på den betingelse, at der vil kunne gives dispensation til et vandværk i området. Arkivfoto: Kurt Bering

95 hektar skov bliver fredet, hvis det står til flertallet i byrådet. Men på den betingelse, at der vil kunne gives dispensation til et vandværk i området. Arkivfoto: Kurt Bering

KIRKHOLT:Søheden Skov kan fredes, hvis Brønderslev Kommune kan få lov til at etablere et vandværk i området.

Det blev resultatet af debatten på byrådsmødet onsdag, hvor 15 stemte for og 11 imod at anbefale fredningen, som Danmarks Naturfredningsforening foreslår.

- Vi skal passe godt på vores natur og miljø, og det mener jeg vi selv er i stand til, sagde Mikael Klitgaard (V).

- Fredningen handler udelukkende om at forhindre grusgravning derude, og det er taget ud af regionplanen, påpegede han.

- Jeg tror også godt vi selv kan bestemme. Så længe vi er så mange fornuftige. Men det får jo også en ende, sagde Arne M. Jensen (S).

V for, alle andre imod

- Der findes socialdemokrater i regionsrådet, der synes det er alletiders idé at grave grus i Søheden, bemærkede Thomas Krog (SF).

Der var således bred uenighed om, hvilke partier, der har været tilhængere af grusgravningen i Søheden, men der var ingen vaklen i geledderne i byrådet i Brønderslev: Venstre stemte imod fredningen, mens alle de andre stemte for.

Det er dog en klokkeklar forudsætning, at der fortsat vil være mulighed for at hente drikkevand under Pajhede Skov.

Det er ikke sikkert det nogensinde bliver nødvendigt, men byrådet vil altså være helt sikre på at muligheden består, for det er ved at være småt med rent grundvand i Brønderslev-området.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.