EMNER

Flimmerkassens vagthund

I 40 år har Arbejdernes Radio- og Fjernsynsklub Klokkerholm-Hjallerup kæmpet for at få indflydelser på tv- og radioprgrammer

HJALLERUP/KLOKKERHOLM:I fire årtier har medlemmerne af Arbejderns Radio og Fjernsynsklub Klokkerholm-Hjallerup siddet og rynket øjenbryn foran fjernsynet. Men de har modsat mange andre tv-seere ikke nøjes med at bande over de elendige programmer i dagligstuen, i stedet har medlemmerne forsøgt at få ændret sendefladen. For 40 år siden blev den lokale afdeling af arbejdernes Radio- og Fjernsynsklub stiftet i Klokkerholm af den lokale socialdemokratiske forening og DASF (idag SiD red. ), for at få indflydelse på datidens programmer. - Det er politik, kan man vel sige, det var for at få programmer for den almindelige arbejderbefolkning, siger Karl P. Thomsen fra Hjallerup, der kun er den tredje formand i foreningens historie. I begyndelsen var der 27-28 medlemmer i foreningen, i dag er der 100. Jens Jensen var foreningens første formand, og han er stadig aktiv i bestyrelsen. Udover at se tv med de kritiske briller, så har foreningens medlemmer igennem tiderne tegnet og tegner stadig billedrørsforsikringer igennem foreningen. Engang hjalp foreningen også mindre bemidlede med at få et fjernsyn. Karl P. Thomsen har en klar ide, om hvad han synes, der skal zappes væk fra. - Det vi har satset på, er at vi skal have gode danske film og programmer i stedet for alt det USA-pop. Vores kongstanke har været at undgå reklamer, siger Karl P. Thomsen, der i øvrigt sidder i TV2 Nords repræsentantskab. Formanden og Jens Jensen erkender, at det er en umulig mission i en reklamefinansieret branche. - Det er det, men vi ved jo nok, hvem der betaler reklamerne, det gør vi selv, siger Karl P. Thomsen. Han ser en del fjernsyn - mest sport. Og hvis han var programchef ved han godt, hvilken type programmer, der ville blive sendt. - Et godt program er et program som DRs Rejseholdet, det vil jeg sige. Det er god kvalitet, men jeg ved nok, at det er dyrt, siger Karl P. Thomsen. Jens Jensen slår også gerne over på programmer med sport og gode danske film. I det hele taget er de to ret enige om, at der er sket en kedelig udvikling indenfor tv-mediet, der er blevet oversvømmet med amerikanske serier og ligegyldige underholdningsprogrammer. De nye unge kanaler er Karl P. Thomsen ikke begejstret for. - Det er de unge, de går efter. De er ligeglad med os de gamle. Det er seertal og seertal, og så er det ligegyldigt, hvad det er, der bliver sendt, siger Karl P. Thomsen. Han mener ikke, at tiden er ved at rinde ud for foreningen, der blev etableret i en helt anden tid. - Jeg mener så længe, vi har så højt et medlemstal, så har vi stadig en berettigelse.