Fodbold-dynamo fik idrætspris

Alex Holst Christensen kåret som årets leder i Hobro Idræts Klub

HOBRO:Det var et særdeles populært valg, da HIK-bladet og Sparekassen Hobro i forbindelse med Hobro Idræts Klubs generalforsamling i Hobro Idrætscenter hyldede fodboldlederen Alex Holst Christensen som årets leder i klubben. Han har i en lang årrække været en dynamo i klubbens ungdomsafdeling. Han er manden bag klubbens store indendørs fodboldstævner, han er manden bag udlandsture for ungdomsholdene, han er manden bag klubbens årlige deltagelse i Vildbjerg Cup, han er træner for flere ungdomshold og han er aktiv i ungdomsudvalget. Prisen blev for fire år siden indstiftet i forbindelse med klubbladets 25 års jubilæum og Sparekassens Hobros 150 års jubilæum. Den består af en Georg Jensen lysestage samt en kontant erkendtlighed på 3000 kr. Begge dele blev overrakt af markedschef Vagn Agerskov, der i en tale også fremhævede den store indsats, Alex Holst Christensen har lagt for dagen. Også klubbladets redaktør Poul Søndberg gratulerede prismodtageren. Fire ledere var i år indstillet gennem HIK Bladet. Ud over Alex Holst Christensen var det Grethe og Hans Mikkelsen, henholdsvis kasserer i bowlingforeningen og hovedformand i klubben, håndboldlederen June Poulsen, og ungdomskonsulent Jens Otto Kjeldsen. De blev alle hædret med diplom og blomster.

Forsiden