Fodbold

Aalborg KFUM har i næstsidste spillerunde sikret sig oprykning til Jyllandsserien for første gang i klubbens historie. Vodskov blev besejret 2-0, og så kan KFUM ikke hentes på rækkens andenplads.

Aalborg KFUM har i næstsidste spillerunde sikret sig oprykning til Jyllandsserien for første gang i klubbens historie. Vodskov blev besejret 2-0, og så kan KFUM ikke hentes på rækkens andenplads.

Jyllandsserien Vejgaard B-Aalborg Freja 1-3 (0-2) 1-3 Nicolai Holm. AALBORG: Vejgaard reddede sig i Jyllandsserien i sidste weekend, mens Aalborg Freja kæmper hårdt om oprykning. Motivationen var også den største forskel på de to hold. Freja var godt spillende, og VB lavede en række fejl, som medførte, at det ikke blev vanskelige for Freja end som så, på dagen. VB havde en stor chance lige inden pausen som blev misbrugt, og da reduceringen ikke kom, så lagde Freja låg på kampen i anden halvleg med føringsmålet til 3-0, hvorfor den efterfølgende reducering var kosmetisk. ¿ Jeg er ikke tilfreds med vores indsats i dag, konkluderede VB træner Jens Peter Sørensen, og tilføjede at holdet ikke behøvede at gøre det sværere end nødvendigt for sig selv, og ser frem til sejr i næste kamp. Sulsted IF-Viby 3-1 (1-1) 0-1, 1-1 Peter Kjær, 2-1 Carsten Frederiksen, 3-1 Mathias Krog SULSTED: Hjemmeholdet startede klart bedst og sad på kampen de første 15 minutter, men så slog Viby contra efter et SIF hjørnespark. Det blev til en friløber fra midten og sikker scoring. Det næste kvarter sad gæsterne på det hele, og havde blandt andet et forsøg på stolpen. Derefter slog SIF contra, hvor Carsten Frederiksen serverede bolden for Peter Kjær der sendte bolden i mål til halvlegsstillingen 1-1. Efter pausen spillede Sulsted 24 minutter i undertal grundet gule kort, hvor holdet akkurat red stormen af, for så at score kort efter at være blevet fuldtallig. Netop indskiftede Henrik Rasmussen spillede Carsten Frederiksen fri til scoring i et tomt mål, og kort kunne Mathias Krog øge til slutresultatet 3-1. ¿ Sulsted udstrålede at ville vinde i dag, vi spillede en god kamp og havde viljen, konstaterede en meget tilfreds SIF træner Jørgen Poulsen efter kampen. Serie 1 Aalborg KFUM-Vodskov 2-0 (0-0) 1-0 Glenn Gundersen, 2-0 Carsten Gade AALBORG: Aalborg KFUM har for første gang i klubbens historie sikret sig oprykning til Jyllandsserien. Det blev en konstatering da holdet besejrede Vodskov, samtidig med at nærmeste forfølger Asaa måtte se sig besejret 5-1 hjemme af rækkens tophold KVIK. Opgøret mod Vodskov var langt fra sæsonens bedste fra KFUM, der var for mange nerver på højkant. Vodskov ramte overliggeren ved 0-0, men herefter kom KFUM i gang, da gæsterne blev ramt af et tyndt gult kort. I de to minutter scorede KFUM tog gange, og da Vodskov ikke magtede at komme tilbage, så kunne oprykningsfesten starte hos KFUM. Serie 2 Nørager/Rørbæk-Aalborg Freja 2-4 (2-1) 0-1 Søren Vinther, 1-1, 2-1, 2-2 Emil Adelborg, 2-3 Emil Adelborg, 2-4 Chris Alcott NØRAGER: Aalborg Freja kom godt fra start, men Nørager er ikke det letteste sted at spille, så hjemmeholdet var i front 2-1 ved pausen. Efter pausen bølgede kampen frem og tilbage indtil Emil Adelborg scorede til 2-2 på et flot langskudsmål. I det hele taget var det et Aalborg Freja mandskab, der var helt klar på opgaven efter pausen. Sejren blev hentet sikkert i land, og Freja er placeret på 3. pladsen før sidste spillerunde, kun 1 point efter Hobro. B 52-Hobro 0-1 AALBORG: Hjemmeholdet der længe har været sikker nedrykker tog imod Hobro¿s oprykningskandidater og ydede overraskende god modstand. B 52 måtte se som ventet se sig besejret, men kun med 1-0, og holdet stod tilbage med stor ære af kampen. Vraa/Børglum-Hals fS 1-1 VRAA/BØRGLUM: Gæsterne fra Hals havde kun æren at spille for, da holdet i næste sæson vil være at finde i serie 3. Men på trods heraf ydede holdet en rigtig god indsats ude mod Vraa/Børglum, der inden kampen var med i oprykningsræset til serie 1. Det uafgjorte resultat betyder imidlertid at Vraa/Børglum ikke længere kan rykke op. Hals er placeret næstsidst med 14 point. Serie 3 LKB Gistrup-Nr. Kongerslev 2-3 GISTRUP: Den udsatte kamp mellem de to mandskaber endte med en sejr på gæsterne på 3-2, hvorved LKB sank ned rækkens sidsteplads og en sikker nedrykning til serie 4. Selvom Nr. Kongerslev knebent vandt kampen 3-2, så er holdet også under nedrykningsstregen. Serie 3, pulje 3 Nr. Kongerslev IF-Kongerslev IF 2-4 (1-3) Mål: 1-0 Dennis Hammenshøj, 1-1 Lasse Kjelds, 1-2 Daniel Hürdum, 1-3 Rasmus Lynge, 2-3 Claus Christiansen, 2-4 Daniel Hürdum NR. KONGERSLEV: Der ser ud til, at nedrykningsdømte Kongerslev IF tager naboerne fra Nr. Kongerslev IF med i faldet. Efter kampen var taberne helt nede i kulkælderen. I sidste spillerunde skal Nr. Kongerslev vinde lørdagens udekamp mod RKG-Klarup. Samtidig vil NKIerne være afhængige af resultaterne fra tre andre kampe. Det ligner noget nær en umulig opgave, for Klarup-mandskabet skal nemlig vinde for at gøre Gudumholm IF følgeskab til serie 2. Nr. Kongerslev fik ellers en drømmestart med et mål af Dennis Hammenshøj efter kun to minutter, men kort efter udlignede Lasse Kjelds. Banens bedste, den oprykkede juniorspiller Daniel Hürdum, strøede mere salt i såret med sin scoring til 1-2. Efter pausen fik Claus Christiansen reduceret til 2-3 i en periode, hvor Kongerslev var ramt af to ude af advarsler. Lignende omstændigheder førte til Kongerslevs sejrsmål. Det blev nemlig scoret, mens Nr. Kongerslev afsonede to gule gult. ongerslev afsluttede det intensive lokalopgør i undertal, fordi Morten Rytter fik rødt kort for to advarsler. U/17 Divisionen damer Skovlunde-B 52 3-0 SKOVLUNDE: B 52 måtte igen se et nederlag i øjnene, hvorfor 3. pladsen der giver bronze, som holdet en overgang var meget tæt på, er nu langt væk igen. B 52 har nu 7 point op til 3. pladsen som netop indehaves af Skovlunde. Der resterer 4 runder af årets turnering.